Beseda v knihovně A. Šprince, 2. A, B, C

Měsíc září a začátek školního roku je pro učitele i děti obvykle plný práce a povinností.

A nejinak tomu bylo i letos. Návštěva knihovny Antonína Šprince pro nás proto byla příjemným zážitkem i zpestřením školní výuky. A také zaslouženou „odměnou“ za naši dosavadní práci. Proto jsme se již předem velmi těšili. A právem!

Tentokrát na nás čekala beseda velmi poučná. Jejím tématem byl internet v dnešním světě i anonymita, kterou poskytuje. Tedy upozornění na nebezpečí, které dětem hrozí při virtuálním kontaktu s neznámým člověkem. A rady, jak se rizikové situace vyvarovat.

Nejdříve děti naslouchaly čtenému příběhu 9letých dvojčat Vandy a Edy, která dostala k narozeninám nový mobilní telefon. Sourozenci jej samozřejmě ihned „vyzkoušeli“ a Eda začal hrát hry s údajným, stejně starým „kamarádem“… Kdo se však skrývá na druhé straně, netušil. A po čase mu jeho internetový kamarád navrhl schůzku v cukrárně…Následně jsme měli na výběr dvě možnosti, jak mohl příběh pokračovat dále a také skončit. Děti hlasovaly a nakonec si vyslechly obě varianty příběhu. Více však prozrazovat nebudeme. Nutno zdůraznit, že obě měly šťastný konec. Neboť Eda i Vanda měli „za ušima“ a jen tak přelstít se nedali!

Jaká ponaučení beseda přinesla?

  • nevyhledávat a „nepěstovat“ internetová přátelství – raději se scházet s reálnými kamarády, například z vlastní třídy,
  • nechodit na schůzky s neznámými lidmi a pokud dostanu pozvání, říci o něm včas rodičům a jít na setkání s nimi,
  • netrávit spoustu času vysedáváním u internetu, raději si jít hrát ven na vzduch,
  • nevěřit všemu a všem, nýbrž přemýšlet, být velmi opatrný a vždy včas a s důvěrou informovat rodiče.

Druháčky již odteď jen tak něco nezaskočí a vás, kteří se na besedu přihlásíte, také ne. Proto ji všem upřímně doporučujeme!

Simona Trávníčková, třídní učitelka 2. B