Cena za literaturu pro děti a mládež „Suk – Čteme všichni“ za rok 2020

Dne 19. 5. 2021 jsme obdrželi radostnou zprávu, že naše škola získala ocenění v kategorii Počin školních knihovenCeně za literaturu pro děti a mládež „Suk – čteme všichni“ za rok 2020 na podporu čtenářské gramotnosti, do které se naše školní knihovna přihlásila s projektem POHÁDKY A HRÁTKY S OBRÁZKY.

Tuto cenu již 28 let pořádá Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského (NMPK), Sukova studijní knihovna pro mládež, a to za podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.

Cena byla vyhlášena ve třech kategoriích:

• Cena dětí v Anketě „Suk - čteme všichni“ – anketa, v níž hlasují sami dětští čtenáři
  • Cena učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství – hlasování odborné poroty učitelů o knihách českých autorů
  • Počin školních knihoven – hlasování poroty o zajímavém projektu školní knihovny

A tak jsem 1. června 2021 vyrazila na slavnostní vyhlášení této ceny, které se konalo ve studovně Sukovy studijní knihovny pro mládež, která se nachází v budově Pedagogické knihovny J.A. Komenského v Praze.

Vyhlášení začalo úvodním slovem paní Edity Vaníčkové, metodičky Centra pro školní knihovny a vnuka a pravnučky profesora Václava Františka Suka, zakladatele Sukovy studijní knihovny literatury pro mládež, podle kterého je právě na jeho počest pojmenována cena na podporu čtenářské gramotnosti dětí a mládeže „Suk – čteme všichni“.  Ceny v kategorii Počin školních knihoven byly vyhlášeny dvě.

A právě jedna z cen byla udělena Základní škole Olomouc, Heyrovského 33 a našemu školnímu počinu POHÁDKY A HRÁTKY S OBRÁZKY, k jehož realizaci přispěla paní učitelka Mgr. Iveta Ženožičková společně s její třídou 2.C, za což jim tímto moc děkuji :-), neboť bez nich by tento projekt nevznikl.

Po předání ceny v podobě diplomu jsem všem přítomným v krátkosti představila náš projekt. Následovalo focení a poté prohlídka knihovny. První soutěž, první ročník kategorie Počin školních knihoven a hned první úspěch, je tedy pochopitelné, že mám z ceny velkou radost J a ráda se s Vámi o ni podělím.

Tiskovou zprávu a výsledkové listiny naleznete na https://www.npmk.cz/pro-media/tiskove-zpravy/slavnostni-vyhlaseni-28-rocniku-ankety-suk-cteme-vsichni a také na facebookové stránce: Národní pedagogické muzeum  J. A. Komenského.

Zdroj:https://www.npmk.cz/pro-media/tiskove-zpravy/slavnostni-vyhlaseni-28-rocniku-ankety-suk-cteme- vsichni

Sandra Zápařková, školní knihovnice