Cesta za pohádkou

Máte rádi pohádky? Prvňáčci ano. Když byli menší, tak jim pohádky vyprávěli nebo četli rodiče, babičky či dědečkové. Není to tak dlouho, aby si na tyto pohádky nevzpomněli. V pohádkách většinou vítězí dobro nad zlem a navíc v nich vyplývá ponaučení do života. Obdobím měsíce ledna, kdy se žáci seznamovali s klasickými českými pohádkami, připravily všechny paní učitelky zajímavé aktivity a provázely prvňáčky na cestě za pohádkou.

V době, kdy se děti dívají na filmové příběhy Anny a Elsy z Ledového království, inspirované pohádkou Hanse Christiana Andersena, Tlapkovou patrolu a nyní i Harryho Pottera, se rádi podívají i na známé české pohádky. Např. O Červené Karkulce, O Smolíčkovi, O Budulínkovi, O perníkové chaloupce, O Koblížkovi. Tyto pohádky dovedli prvňáčci poskládat podle obrázkové osnovy, kterou si mohli vymalovat a použít jako osnovu pro své vlastní vyprávění. Výborně se jim povedla i dramatizace pohádek, kterou si moc užili.

Upoutala je také hudební pohádka, miniopera Červená Karkulka od autorské dvojice Uhlíř – Svěrák.

V pohádkovém kvízu v přírodě se děti dovedly orientovat i v pohádkách o princeznách, vílách, vodnících a pohádkových postavičkách z večerníčků.

Dalšími úkoly, které na cestě za pohádkou prvňáčci zvládli, bylo řešení pohádkových matematických omalovánek, modelování pohádkových postaviček a názvů pohádek z plastelíny, kreslení pohádkových postav jedním tahem, vyhledávání pohádkových postav pomocí pohádkového kvarteta.

Cesta za pohádkou byla zakončena besedou o pohádkách ve školní knihovně, kterou si pro děti připravila paní knihovnice. Na ukázkách pohádkových knížek se děti seznámily s autory i ilustrátory pohádek. Možná, že se někteří pokusí vytvořit i svou vlastní pohádkovou knížku.

V duchu pohádek se ponese i letošní den otevřených dveří a zápis do 1. třídy, takže s pohádkami nekončíme, ba naopak otevíráme říši kouzel, dobra a pohádkového světa našim budoucím prvňáčkům.

kolektiv učitelek prvních tříd