Dvoudenní výlet 5. E do Brna

Brno je určitě jedním z velmi krásných měst České republiky. Město je významným střediskem vysokého školství, na výstavišti jsou tradičně konány velké mezinárodní výstavy a veletrhy, blízký Masarykův okruh je známý motoristickými závody, k nejprestižnějším patří Grand Prix ČR. Brno také každoročně hostí mezinárodní přehlídku ohňostrojů Ignis Brunensis, k nejvýznamnějším dominantám města pak patří hrad a pevnost Špilberk. Další významnou památkou je funkcionalistická vila Tugendhat, která byla zapsána mezi Světové dědictví UNESCO. Toto město je jistě lákavé nepřeberným množstvím památek, žáci 4. E z nich navštívili brněnský hrad a kasematy, temné prostory tohoto hradu. V Brně jsme také zavítali do zábavného vědeckého parku Vida – science centrum, kde se neviditelné a těžce pochopitelné jevy staly hmatatelné a zajímavé. Interaktivní expozice byla tematicky rozdělena na čtyři základní celky – Planeta, Civilizace, Člověk a Mikrosvět. V pozdějších odpoledních hodinách nás loď z brněnské přehrady přepravila do přístaviště Rokle, kde si všichni užili nejen sportovní hry. V úterý ráno naše kroky zamířily do hvězdárny, v níž nás čekal průzkum vesmíru na palubě raketoplánu i Mezinárodní kosmické stanice. Nahlédli jsme také dovnitř astronautova těla. Čekala na nás rychlá centrifuga i nepříjemné přetížení. To ale není vše! Vesmír je zrádné místo a nebezpečí v podobě extrémního záření, meteoritů i mrazivě nízkých a pekelně vysokých teplot číhá na každém kroku. V rámci krátkého filmu jsme prožili pár dní v těle astronauta a vyzkoušeli si, jak těžké je dobývání vesmíru a co všechno pobyt na oběžné dráze obnáší. Součástí představení byla také prohlídka hvězdné oblohy – ukázka několika jasných hvězd a nejnápadnějších souhvězdí. Závěrem dvoudenního výletu naše kroky směřovaly do Kostnice u sv. Jakuba, do prostor, které byly objeveny při průzkumu podzemí v roce 2011, a z ní pak na náměstí Svobody se zastávkou u brněnského orloje (černá kamenná plastika ve tvaru nábojnice s hodinovým strojem uvnitř vypouštějící každý den v 11:00 hodin kuličku). Výlet si všichni užili, jen se podívejte na naše fotografie!