Helena Zmatlíková v prvních třídách

V prvních třídách jsme se seznamovali s ilustracemi Heleny Zmatlíkové, která by letos 19. listopadu 100. narozeniny.

Helena Zmatlíková byla česká malířka a ilustrátorka, která ilustrovala přibližně 250 převážně dětských knížek. Za své dílo získala řadu ocenění. Snad nejznámější jsou její ilustrace knihy Bohumila Říhy Honzíkova cesta či Děti z Bullerbynu od Astrid Lindgrenové. Knihy, které ilustrovala, byly překládány do mnoha jazyků a vycházely v zahraničí i s původními ilustracemi.

My jsme si prohlíželi knížky s jejími krásnými, milými obrázky a poté zkusili kreslit jako ona. Přečetli jsme si úryvek z knihy, kterou ilustrovala – z Deníku kocoura Modroočka a plnili úkoly k textu.

Její obrázky dělaly radost našim rodičům, nám a pevně věříme, že budou dělat radost dalším generacím.

Zasíláme poděkování do malířského nebe.

děti a učitelky 1. tříd