Hravá věda aneb Setkání s Radkem Chajdou

Znalost vědy a některých vědních oborů je nezbytnou součástí vzdělání každého člověka. Fyzika, chemie, …., už jen ta slova někoho děsí. V uplynulém týdnu se však žáci čtvrtých a pátých ročníků přesvědčili o tom, že věda není žádná věda, a že to může být i legrace. Setkali se totiž s Mgr. Radkem Chajdou, autorem populárně-naučných knih pro děti v edici Hravá věda, který jim bez složitých aparatur a přístrojů, jen s využitím běžných věcí z domácnosti, předvedl pár experimentů. Do nich pak zapojil i všechny děti.

Experimentování i ukázky žáci uvítali s nadšením – kromě padáku, který si vyrobili při setkání, jistě již doma také vyzkoušeli tornádo v lahvi, vysavač z krabičky od másla nebo vodní či přesýpací hodiny z PET lahví. Snad jim pan Hokus Pokus nasadil brouka do hlavy a dostanou chuť experimentovat sami a začnou zkoumat okolní svět.

Náš host Mgr. Radek Chajda absolvoval odborné studium fyziky se zaměřením na optiku a také studium učitelství, obor matematika – fyzika. Pro děti píše populárně-naučné knihy - dosud byly vydány: Fyzika v kuchyni (2005), Fyzika na dvoře (2008), Hravá matematika (2009), Nebojte se matematiky (2009), Zkoumáme kapaliny (2009), Oko (2010), Hravá mechanika (2010), Pohyblivé obrázky (2011), Hravá geometrie (2011), Zábavné experimenty pro děti (2011), Báječné letní experimenty s vodou (2011), Svět 3D (2011) a další.

Jsme rádi, že jsme se mohli s tímto příjemným a kreativním člověkem seznámit a doufáme, že tato návštěva nebyla poslední.