Lyžák Šerák 10.března - 15.března 2024

Po předešlém kurzu této nevydařené zimy následoval další „nelyžák“, tentokrát pro třídy 7.C a 7.E. Už jsme věděli, že lyžovat nebudeme, protože na sjezdovkách zůstalo jen několik fleků sněhu. Jelikož program na minulém kurzu obstál, pokusili jsme ve stejném duchu zrealizovat i kurz následující.

Při příjezdu na Ramzovou nás čekalo překvapení způsobené opět počasím. Z důvodu velkého větru nejel druhý úsek lanovky Čerňava – Šerák a pro některé děti čekala hned první zatěžkávací zkouška v podobě 3,5 km výstupu na chatu pěšky. Ten den jsme se ještě stihli porozhlédnout po blízkém okolí chaty a rychle za šera zpět, kde na děti čekala výborná svíčková.

Následující den jsme se za mlhy vydali na sousední vrchol Keprník, ze kterého jsme vůbec nic neviděli ? Odpoledne polovina žáků nazula sněžnice a žáci tak mohli vyzkoušet, jaké to je pohybovat se po sněhu, aniž by se propadali. V úterý jsme díky celodennímu dešti nemohli opustit chatu, a tak jsme hráli různé hry a odpoledne si řekli něco o první pomoci, aplikaci Záchranka a o základech plánování výletů v horách. Ve středu ráno na nás konečně mrklo slunce, a tak jsme se mohli vydat i s druhou skupinou na sněžnice. Sněhu bylo stále dostatek, jen síly některým ubývali velmi rychle ? I přesto výlet všichni zvládli. Odpoledne si děti měly možnost vyzkoušet, jak probíhá vyhledávání s lavinovým vyhledávačem a kopání lopatou ve zmrzlém sněhu.

Poslední den jsme se za krásného počasí vydali na vrchol Vozky. Tentokrát bez sněžnic, a tak si děti zkusily, jaké to je propadat se po stehna do sněhu.

Věřím, že i přesto, že se děti neučily lyžovat, odnesly si po týdnu na horách spoustu nových zkušeností a zážitků. Děkuji kolegům za výbornou spolupráci při organizování tohoto netradičního kurzu.

Vilém Figalla