Lyžák Šerák 25.února - 1.března 2024

„Tento způsob zimy zdá se mi poněkud nešťastný“. Tímto citátem bychom z fleku mohli začít letošní lyžařský výcvikový kurz na Šeráku. I když jsme my i žáci do poslední chvíle věřili a vyhlíželi slibované sněhové srážky a ochlazení, které hlásily ty nejoptimističtější předpovědi, nakonec bylo v sobotu 24. února rozhodnuto, že zázrak se nekoná a žáci 7.A a 7.B letos společně vyrazí na kurz bez lyží.

Den před odjezdem, šrumec kolem rozesílání informací rodičům a vymýšlení alternativního programu vypukl. V neděli 25. února jsme vyjeli za téměř jarního počasí z Olomouce vstříc tak trochu netradičnímu lyžáku. Mimochodem, velká výzva i pro nás učitele. Po příjezdu jsme se seznámili s okolím chaty a prostředím chaty samotné, načež jsme se vydali na jeden z vrcholů Hrubého Jeseníku, Keprník. Tam jsme si díky pěknému počasí užívali krásných výhledů do okolí.  Druhý den polovina výpravy nasadila na nohy sněžnice a ta druhá se věnovala hrátkám na sněhu a společenskému programu v budově chaty. Další den se skupiny vystřídaly a možnost vyzkoušet si pohyb na sněžnicích tak měli všichni účastníci kurzu. A že jim to šlo!  V dalších dnech jsme se procházkou přiblížili na stanici lanovky Čerňava, kde jsme se seznámili s pravidly chování na sjezdovce jak na lyžích, tak bez nich. Alespoň teoreticky jsme si tak projeli trasu Ramzová-Čerňava-Mračná až na chatu Jiřího na Šeráku. Ve středu dostaly děti jedinečnou možnost si na vlastní kůži vyzkoušet záchranu zavaleného lavinou a práci s lavinovým vybavením. K tomu v budově chaty probíhalo seznámení se s aplikací „ZÁCHRANKA“ a kurz první pomoci. K již tak bohatému programu přispěl svými zkušenostmi a přednáškou i profesionální člen horské služby, kterému měly děti možnost položit i spoustu zajímavých otázek. Ve čtvrtek nás děti opět nezklamaly a plánovanou túru na vrchol Vozky zvládly na jedničku, jejich tempo bylo vražedné.

Těší nás, že ani rozmary počasí nám nezabránily využít čas strávený na horách na maximum, že letošní netradiční „lyžák“ zůstane v paměti nás všech uložený jako pěkná vzpomínka na to, co se během opravdu krátké doby dá zařídit, zorganizovat a za přispění všech parádně užít. Děkujeme rodičům za flexibilitu a žákům za fajn zážitky!

Figi, Mojma, Kouki, Luca a Zuza