Pardubice plné chemiků!

Ve čtvrtek 13. června hostila Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice chemické talenty z celé republiky, konal se už dvanáctý ročník celostátního finále soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR.

Soutěž je určena žákům osmých a devátých tříd základních škol a jejím cílem je popularizace chemie jako zajímavého a perspektivního studijního oboru. Regionální kola Mladého chemika probíhala od září loňského roku do letošního března a skládala se z dvoukolového testování teoretických znalostí a prověrky praktických dovedností. Celkem se do soutěže zapojilo více než 22 000 žáků ze 767 základních škol. Nejlepších 40 postoupilo do celostátního finále, mezi nimi byl i Kryštof Jančík z 9. B, který skončil na 29. místě.

Na talentované chemiky čekal nejprve test teoretických znalostí a poté zkouška laboratorních dovedností. Finálový den zpestřily zajímavé pokusy předváděné „profiky“ a gastronomický zážitek - workshop molekulární gastronomie. Postupy a techniky známé z laboratoří byly využity k přípravě nejrůznějších pokrmů. Součástí workshopu byla i jejich degustace. Kryštof si nejvíce pochutnal na zmrzlině, popcornu a šlehačkových pusinkách připravených v tekutém dusíku.

Slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen se uskutečnilo na akademické půdě za přítomnosti řady významných hostů. Díky pořadatelům a partnerům celostátního finále se soutěžící mohli těšit na velmi hodnotné ceny. Ti nejlepší si odnesli notebook, chytré hodinky, mobilní telefon nebo outdoorovou kameru. Děkan pořádající fakulty navíc udělil prvním pěti finalistům příslib přiznání stipendia během prvního akademického roku studia na FChT Univerzity Pardubice v celkové hodnotě 108 000 Kč.

Byl to dlouhý den plný zážitků a doufám, že na něj Kryštof bude dlouho vzpomínat!

Mgr. Silvie Svobodová