ŠKOLNÍ KOLO CHEMICKÉ OLYMPIÁDY

Ve dnech 12. a 13. února se konalo školní kolo chemické olympiády, které bylo v letošním roce zaměřené na téma „Látky v živých organismech“. V domácí teoretické části se žáci seznámili s látkami, které jsou součástí živých organismů, na jejich charakteristiku, vlastnosti a reakce. Žáci zjišťovali informace o stopových prvcích, které se v organismech vyskytují (zinek, železo), a jejich anorganických sloučeninách. V každém kole, domácím i školním teoretickém testu, je čekalo několik různorodých úloh, např. křížovka, kde si procvičili orientaci v tématech a pojmech z oboru biochemie. Po ní následovala hra na pravdu, kde bylo úkolem posoudit pravdivost desíti tvrzení a chybná tvrzení opravit. Nutné byly ale i znalosti chemických reakcí a chemických výpočtů.

Praktická část byla věnována vlastnostem vitamínu C, který je nezbytný k životu a udržení tělesného zdraví a v lidském těle plní mnoho důležitých funkcí.

Po sečtení bodů všech tří částí se umístili na:

1. místě – Kryštof Jančík 9. B

2. místě – Aneta Kovaříková 9. C

3. místě – Dita Ondřejová 9. E

Doufáme, že se jim bude dařit i v okresním kole.

Mgr. Silvie Svobodová