V pátek k nám zavítal mladý muzikantský pár z Moravy, aby nám předvedl staré hudební nástroje a dokázal, že člověk je tvor muzikální a vynalézavý. Abychom si koncert všichni pěkně užili, střídali jsme se po hodině v menších skupinách. A to jsme tedy koukali!
Nejdříve se uvedla rákosová šalmaj ze starověkého Egypta, za ní řecká dvojitá flétna. Pak jsme se pomyslně přesunuli do židovského Betléma, když nám zahráli na kozlí roh. Ani mexičtí indiáni nezaostávali a vyrobili si z hlíny flétnu nebo okarínu, na kterou hrávali na svých pyramidách. Mimochodem – věděli jste, že největší pyramida stojí v Mexiku? Následovaly ukázky muziky ze saharské pouště, kde nám oba umělci zahráli na šalimo a biaulos.
Neméně zajímavá byla i hudba ze středověkých hradů. Nejprve jsme uslyšeli naši nejstarší píseň „Svatý Václave“. Následovala hra na píšťalu s měchuřinou a klarinu. Klarina je vlastně trubka bez klapek. Dozvěděli jsme se o ní, že bývala pozlacená a s erbem pána, kterému patřila. Ne, že by na ni každý šlechtic vytruboval. Na to měl svého trubače. Když pak zazněl křivý roh, slyšeli jsme oblíbený nástroj Karla IV.
Na závěr jsme se dostali do Itálie. Kdo by neznal mandolínu? Na ni hoch drnkával večer pod okny své vyvolené.
Oba hudebníci nám pěkně zakoncertovali, abychom slyšeli nejen tóny těchto nástrojů, ale měli i představu, jaké písně se na nástrojích hrály.
Na závěr nechyběla ani kytara, která nás doprovázela při zpěvu písně Beskyde, Beskyde.
Tento výchovný koncert neměl chybu. Byl opravdu super.
Pokud chcete, prohlédněte si fotografie nástrojů, o kterých jsme vám psali.