Učíme moderně, učíme stylově a ve stylových prostorách

Styl rovná se sloh, způsob, celkový ráz. Proto je pro nás důležité, aby styl naší školy, její vizuál i způsob výuky byly rázu moderního a blízkého dětem a mladistvým. Snažíme se tedy o propojení toho nejlepšího z klasické pedagogiky se současnými tendencemi, netradičními metodami a využíváme i témata, která mohou být považována za okrajová. Ve výtvarné výchově to pro nás znamená nebát se projevů, jež se pohybují svým způsobem na hraně, přesto je už výtvarný svět přijímá, z ulic směřují do galerií a jejich autoři studují prestižní a vážené umělecké školy… Ano, bavíme se o street artu a grafitti, o „umění vandalů“. Už jste někdy drželi v ruce sprej? Uvažovali jste o tom vůbec někdy? Přemýšleli jste, proč je tento druh sebevyjádření tolik oblíbený, a to po celém světě, už odnepaměti? My ano, a protože se pohybujeme mezi mladými lidmi, a titíž mladí lidé se pohybují mezi stěnami naší školy, rozhodly jsme vyzkoušet si nejen „sprejerství“ na vlastní kůži. Vybrané školní stěny prošly proto o prázdninách nečekaným „face-liftem“, jehož cílem bylo zmodernizovat vizuální podobu školy, dodat jí současný ráz blízký věkové skupině, kterou učíme, a zároveň ukázat, že street art už dávno není jen ničení fasád, ale svébytný a velmi výtvarný a perspektivní žánr výtvarného umění, kterého není třeba se obávat, ale naopak vychutnat si ho a klidně i vyzkoušet. S tímto tématem běžně pracujeme v hodinách výtvarné výchovy a těšíme se na další práce, které přispějí tomuto tématu.

Jana Svobodová a Michaela Konečná