Učitel roku 2019

Paní učitelka Silvie Svobodová na základní školu Heyrovského v Olomouci nastoupila na konci srpna roku 2009, po předchozím působení na SPŠ v Otrokovicích a rodičovské dovolené. Je docela dobře možné, že si své nové působiště vybrala úmyslně, podle jména nejslavnějšího českého fyzikálního chemika Jaroslava Heyrovského, neboť vystudovala učitelství biologie a chemie na UP v Olomouci.

Aniž to tušila, přicházela na školu, kde chemie byla jednoznačně nejméně oblíbeným školním předmětem. Chemie byla předmětem, který málokoho z tehdejších žáků bavil, málokdo mu rozuměl a málokdo měl lepší známku než trojku. Vzhledem k počtu tříd, ve kterých se na Heyráku chemie učí, stála paní učitelka Svobodová před solidní výzvou. Nestačilo o kouzlu, které chemie skrývá, přesvědčit dvě nebo 4 třídy, ale hned 8  nebo i 10. Tolik hodin chemie týdně, že téměř naplní celý jeden úvazek, to je určitě sen každého zapáleného chemikáře. Paní učitelce Svobodové se velice rychle podařilo předmět, který byl pro mnohé žáky i jejich rodiče obávanou noční můrou, přeměnit v předmět, kterého se nikdo nebojí a jehož výsledky patří ve škole k rozhodně k těm lepším.

Na Heyráku už se s chemií nebojuje, ale do chemie se těší. Kromě laskavého a vstřícného přístupu paní učitelky k žákům, zajímavých a pečlivě zpracovaných interaktivních výukových materiálů, které si paní učitelka sama vytvořila a které ve všech hodinách používá, to určitě způsobila i možnost trávit čas v chemickém kroužku, který paní učitelka vede a také několik projektů, do kterých se společně se žáky v průběhu let zapojila, např. „Nebojte se chemie“. Své nadšení úspěšně přenáší na své žáky a tak se v podstatě stalo samozřejmostí, že už několik let po sobě sklízíme úspěchy v chemických soutěžích a v soutěži „Hledá se nejlepší chemik“ nám už brzy asi zakáží soutěžit, protože pořád vyhráváme. Paní učitelku tak vždy na konci školního roku čeká výlet do Pardubic, kde se odehrává celostátní finále této soutěže, a většinou se vrací s úsměvem a výborným výsledkem. Přestože se této soutěže účastní každý rok více a více škol a více a více žáků, zástupce Heyráku ve finále, to je skoro sázka na jistotu.Několik žáků propadlo chemii už na základní škole natolik, že pokračovali v jejím studiu i na střední škole a někteří už dokonce studují na univerzitě takové obory, pod kterými si lajk jenom těžko něco dokáže představit.

Za deset let, které paní učitelka na Heyráku zatím strávila, je za ní vidět pořádný kus výborně odvedené práce, který jako pomyslná třešnička na dortu korunuje i několik účastí v televizních soutěžích (opakovaně U6 – Úžasný svět techniky, Bludiště, Už jsme tam?), které se žáky absolvovala, a kde vždy ze všech sil bojovali o co nejlepší výsledek.

Kdyby se Jaroslav Heyrovský s paní učitelkou Svobodovou potkal, určitě by jí poděkoval za to, jak nenápadně a úspěšně přesvědčila žáky, že chemii ve škole nemusí jenom přežít, ale mohou si ji i užít. Vedení školy se k takovému poděkování připojuje a blahopřeje k získání ocenění Učitel roku 2019.