VITAMÍNOVÝ DEN U PRVŇÁČKŮ - ZŠ Čajkovkského

Co dělat, když se blíží zima, od pusy nám jde chladem kouř, za okny se brzy stmívá a všichni netrpělivě vyhlíží ledové krystalky snášející se z nebe? No přece sbírat céčka…ale ne ty od Michala Davida.

A právě abychom v tyto krásné, ale mrazivé dny podpořili imunitu našich žáčků prvňáčků, naplánovali jsme pro ně „Vitamínový den“. Na tento speciální projektový den přijali pozvání i naši prvňáčci z odloučeného pracoviště ZŠ Čajkovského.

Už při příchodu do školy jsme mohli vidět to nadšení v jejich očích a kapičky slin objevujících se při myšlence na ochutnávku nejrůznějšího sladkého a šťavnatého ovoce, která je čekala. Naše skvělé paní kuchařky ze školní jídelny si daly velmi záležet na její přípravě. Jen si to představte – čerstvé, voňavé ovoce nachystané na talířích, které čeká jen na vás. Při tom se děti dozvěděly nejrůznější zajímavosti o vitamínech, nejen o „céčku“, tedy vitamínu C, ale i o dalších, které jsou pro funkčnost těla důležité, abychom se cítili silní a zdraví. Díky názorné a působivé přednášce vedoucí školní kuchyně děti zjistily, které vitamíny se nachází v různých druzích ovoce a zeleniny, některé ochutnaly, vyrobily si ovocný či zeleninový špíz pomocí párátka a nakonec dostaly i odměnu v podobě vitamínového balíčku.

S plným bříškem i dobrým pocitem, že jsme se dozvěděli plno zajímavých a důležitých věcí, jak se udržet zdraví, v plné síle a dobré náladě, jsme poděkovali našim usměvavým paním kuchařkám a těšili se, co dalšího nás dnes ještě čeká.

V průběhu dne všichni nadšeně zpívali libozvučné písničky o vitamínech a ovoci za doprovodu hudebních nástrojů, hravě procvičili skládání slov ze slabik, které viděli na obrázcích různého ovoce a v matematice je čekalo ovocné počítání. Jelikož je při obědech u všech patrná neutuchající touha získat kompot, když je zrovna na menu, nemohla chybět ani hra „kompot“, při které trénovali hrubou motoriku a znalosti v oblasti druhů ovoce. V tento den děti také tvořily. Obrázek ovoce musely složit tak, aby se dal otevírat. Vznikl tím obrázek s překvapením. Ten si potom vymalovaly a zůstal jim na památku. Čas ubíhal jako voda stejně jako celý projektový den.

Všem přejeme hlavně plno sil a pevné zdraví!

kolektiv učitelek 1. tříd