Záchranářská akademie v aquaparku

Žáci II. stupně se zúčastnili projektu Záchranářské akademie, aby si rozšířili své vědomosti a dovednosti. Projekt se jmenuje, „Pomáhej a užívej!“, který připravilo město Olomouc ve spolupráci s Aquaparkem Olomouc. Projekt je reakcí na skutečnost, že stále více přibývá případů, kdy laická veřejnost neumí poskytnout adekvátní první pomoc zraněné osobě. Přitom základy poskytování první pomoci by měly být nejzákladnějšími znalostmi každého z nás.

V teoretické části se žáci seznámili s poznatky v oblasti poskytování první pomoci. Jak oslovit člověka v bezvědomí, jak zahájit první pomoc, jak se správně telefonovat na nouzová telefonní čísla, jak správně resuscitovat. V praktické části si vše vyzkoušeli – komunikaci se zraněným, jeho správné ošetření a zajištění životních funkcí do příjezdu záchranné služby. Po skončení akce mohli žáci využít všech atrakcí aquaparku, včetně animačních programů.

Účast v projektu Záchranářská akademie je pro žáky základní školy zdarma. Záštitu nad odbornou částí převzalo vzdělávací zařízení akreditované MŠMT – BALIC, s.r.o., Basic Lifesaving Competence, které zajišťuje mimo kurzy a školení záchranářů i programy v systému dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků.

Žákům se projekt líbí a těší se, mají o něj zájem. Dovídají se a učí nové věci, které si pak vyzkouší prakticky a v písemném testu. Žáci jsou motivováni volnými vstupenkami do aquaparku. Na závěr školení se žáci mohou povozit na tobogánech. Děti odcházejí spokojené a nadšené.