Záložka do knihy spojuje školy: Inspirující svět pohádek, básní a příběhů

Naši žáci z 1. stupně ZŠ Heyrovského a ZŠ Čajkovského se zaregistrovali do 14. ročníku mezinárodního česko-slovenského projektu Záložka do knihy spojuje školy: Inspirující svět pohádek, básní a příběhů.

Česko-slovenský projekt pořádá Národný inštitút vzdelávania a mládeže spolu s Knihovnou Jiřího Mahena v Brně. Cílem projektu je navázání kontaktů mezi českými a slovenskými základními školami i osmiletými gymnázii, a to prostřednictvím výměny záložek do knih.

Projekt spočívá v tom, že žáci z České republiky vytvoří na dané téma záložky do knih. Pro letošní školní rok je téma Inspirující svět pohádek, básní a příběhů. Každá česká škola bude mít přidělenou partnerskou dvojici ze škol ze Slovenské republiky a s touto vybranou školou si záložky vymění.

Naší škole ZŠ Heyrovského byla přidělena do partnerské dvojice Základná škola Československej armády 15, Moldava nad Bodvou.

S vybranou školou jsme se již kontaktovali a tímto jsme si potvrdili partnerství v projektu. Upřesnili jsme si počet vyměňovaných záložek, kterých bude 520 z naší i slovenské školy. Každý žák, který vyrobí záložku pro neznámého kamaráda z partnerské školy, bude zároveň obdarovaný záložkou od neznámého žáka z partnerské školy.

Žáci mohou vyrábět záložky různých tvarů, velikostí, ale také  pomocí libovolné techniky. Motivy na záložce by měly být propojeny s nějakým literárním textem, pohádkovým příběhem či hrdinou nebo např. veršem z básní. Důležité však je, aby se dodrželo dané téma.

Výměna záložek mezi školami by měla být ukončena do 31. října 2023, proto naši žáci se svými učiteli již zahájili výrobu záložek. Jsem velmi zvědavá, jak dané téma žáci pojmou a vystihnou na svých záložkách. Zároveň se také všichni těšíme na záložky od našich slovenských kamarádů, jaké motivy ponesou jejich záložky, jak budou zpracované a kdo je jejich autorem … (?)

Necháme se překvapit :-)!

Vyhodnocení projektu proběhne 30. listopadu 2023 na webových stránkách pořadatelů  www.nivam.sk a www.kjm.cz a následně bude zúčastněným školám zaslán DIPLOM.

Do projektu jsme se přihlásili, protože nám přijde velmi nápaditý, smysluplný a zajímavý pro navázání kontaktu s jinou zahraniční školou. Záložka není jen kus bezvýznamného papíru, který se vkládá do knihy, ale především je to praktická pomůcka pro všechny čtenáře, která může být i originální a může mít svůj příběh i duši toho, kdo ji ztvárnil, stejně tak jako kniha.

Tímto bych chtěla poděkovat všem učitelům a jejich žákům, kteří se do tohoto ojedinělého projektu zapojili a také paní učitelce Mgr. M. Lipowski za pomoc při organizaci.

Zápařková Sandra, školní knihovnice