„ ZUBNÍ VÍLA “ - projekt 1. tříd

Ozdobou každého z nás je krásný úsměv. Abychom se takovým mohli pyšnit a měli v ústech zuby jako perličky, je důležité se o ně umět správně starat. A to již odmalička! Proto jsme my prvňáčci uvítali nabídku projektového dne „ZUBNÍ VÍLA“, který organizuje Lékařská fakulta UP v Olomouci.

V úterý a ve středu 25. a 26. 1. jsme tedy naši školní třídu vyměnili za prostředí pro nás netradiční a nové, a to za velmi moderně vybavené prostory stomatologické kliniky zubního lékařství. Nikoliv však jako pacienti, nýbrž jako návštěvníci. A jak se záhy ukázalo, byli jsme vnímáni jako návštěva vřele uvítaná a přijatá.

Hned po příchodu do ordinace se nám začala věnovat skupina mladých zubních lékařů. Rozdělili nás na 2 skupinky. Na tu první čekala teoretická část, která zahrnovala obrázkové úkoly zaměřené na vizuální rozlišení zdravého zubu a zubu napadeného zubním kazem. Děti třídily obrázky na zdravou a nezdravou stravu a zahrály si i obrázkové pexeso.

Druhá skupinka si užívala část praktickou. A to opravdu vydatně a s nadšením! Páni doktoři své malé svěřence doslova hýčkali. „Povozili“ je na zubařském křesle nahoru a dolů, potom jim křeslo nastavili na vodorovnou polohu. Nikomu se samozřejmě nechtělo tuto novou „houpačku“ opustit! Během tohoto příjemného „poležení“ absolvovali krátkou prohlídku dutiny ústní lékařským zrcátkem. Každý si také mohl vyzkoušet křesílko sám elektronicky ovládat. Že se tak lehce zbavil strachu jak z prostředí zubní ordinace, tak z pánů doktorů, netřeba připomínat!

Posléze si děti na modelech dutiny ústní zkusily správně a precizně zoubky vyčistit zubním kartáčkem. Teď již mezi námi není nikdo, kdo by to neuměl.

V závěru projektového dne děti ještě stihly zaklepat na dvířka, za kterými bydlí zubní víla. A ta jim za jejich krásnou práci nadělila spoustu malých dárečků, které jsme si ve třídě postupně rozdali.

Celý projekt se mladým zubařům, kteří se dětem s trpělivostí a důvtipem po celou dobu věnovali, neskutečně povedl. Splnil nejen svůj cíl v podobě velmi cenného odborného výkladu, jak se od raného věku umět pravidelně a správně starat o své zuby, ale proběhl i v naprosto úžasné atmosféře.

Takže děkujeme mnohokrát, páni doktoři!

A cesta za krásným a zdravým úsměvem může začít!