Školní knihovna

 Provoz školní knihovny ve šk. roce 2022/2023 - půjčování knih

Sandra Zápařková

585 758 058

sandra.zaparkova@zsho.cz  

Pondělí

9.40 – 14.00

Úterý

9.40 – 14.00

Středa

9.40 – 14.00

Čtvrtek

9.40 – 14.00

Pátek

9.40 – 14.00

 

 

 

Neodmyslitelnou součástí naší školy je školní knihovna, která byla slavnostně otevřena 31. května 2010. Knihovnu do provozu uvedl vzácný host – herečka, paní Hana Maciuchová.

 

Školní knihovna je určena pro všechny žáky školy, pravidelně ji navštěvují především žáci 1. stupně. Fond knihovny obsahuje přes 4000 knih. K dispozici mají děti pohádky i beletrii, pověsti, poezii, encyklopedie, knihy o přírodě, knihy zeměpisné, historii i fantasy literaturu, komiksy a časopisy.

 

Žáci si mohou v knihovně mimo půjčování knih číst, prohlížet časopisy nebo vyhledávat informace pro zadané projekty.

 

Školní knihovna je využívána i pro výuku, společnou četbu, probíhají zde tematické besedy i autorská čtení. Žáci v knihovně čtou i během čtenářských klubů, které navštěvují.

 

Nově je knihovna vybavena velkým projekčním plátnem s reproduktory, na kterém je možné dětem promítnout různé dokumenty, ukázky či prezentace.

 

 

Knižní fond je dle možností průběžně doplňován. I v letošním roce přibylo do knihovny několik nových titulů od českých i zahraničních autorů. Malá ochutnávka z posledních novinek…

 

Z beletrie pro menší děti se mohou žáci těšit například na Bubáčka nebo Sedmilháře Josífka od Daniely Krolupperové, ale také na knihy Táta za tři skleněnky od Lenky Rožnovské, Kouzelnou třídu v zoo od Zuzany Pospíšilové, Eda se nedá od Petry Braunové, Myši patří do nebe od Ivy Procházkové nebo Klub divných dětí od Petry Soukupové.

 

 

Bubáček

Kam se schoval Bubáček?

Lukáš má rád pohádky o strašidlech. Ale všechny už mu maminka před spaním vyprávěla. Co teď? Musí vymyslet nějakou novou – o Bubáčkovi. Tatínek ho Lukášovi pak pěkně nakreslil. Když se však Lukáš druhý den ráno probudí, Bubáček je pryč! Večer, když smutný Lukáš už leží v posteli, se v pokojíčku něco šustne… Kdopak to asi je?


Sedmilhář Josífek

 

Lež má krátké nohy! Oblíbená knížka pro všechny začínající čtenáře! 

Prvňáček Josífek je malý neposlucha, rád si vymýšlí a často i lže. A ne a ne se to odnaučit. Rodiče s ním mají velké trápení, a tak se rozhodnou, že s lhaním udělají rázný konec. O jarních prázdninách Josífek prožije pekelný týden. A co si rodiče na svého sedmilháře vymysleli? Přečtěte si už sami!

 

 

Táta za tři skleněnky

 

Jaký je ten správný recept na tátu? 

Malý Ondra žije jen s maminkou a babičkou, tátu nemá. A to ho trápí. Vždyť jeho kamarádka Anička má rovnou tatínky dva! A tak se jednoho dne rozhodne, že si tátu zkrátka opatří. To přece nemůže být tak složité… Stačí jen zajít do lékárny, přinést tam ten správný recept, a je to! Anebo ne? Vtipný příběh pro předškolní děti a prvňáčky o tom, že když se chce, všechno jde…

 

Kouzelná třída v zoo

 

Kam se tentokrát kouzelná třída vypraví? Z hodiny prvouky rovnou do zoo! Když poznávat zvířátka, tak naživo. Vílí učitelka se přece nebude spoléhat jenom na učebnice, a tak se neposední prvňáci sami zaletí přesvědčit, že chobotnice nemá chobot a že slon má sílu… no jako slon. Tajný výlet za zvířátky bude trochu dobrodružný, trochu poučný, ale hlavně veselý a kouzelný.

 

Eda se nedá

Bulvár Edu neporazí! 

Blesky fotoaparátů a roj novinářů! Edovi, synovi úspěšného režiséra a známé herečky, se pozornost médií nelíbí. Donedávna měl pocit, že je obyčejný kluk, přestože věděl, že pochází z věhlasného hereckého rodu. Matčina rostoucí sláva bohužel přilákala i zájem bulvárních časopisů, kde se začaly objevovat hanlivé a nepravdivé články. Eda se rozhodne očistit pověst svou i celé rodiny. Bude to lítý boj, ale Eda se nedá!

 

Myši patří do nebe... ale jenom na skok!

 

Dobrodružství myšky Šupito začíná dramaticky. Myška utíká cestou necestou před lišákem, který ji pronásleduje, a zřítí se z příkrého srázu do propasti. Když se Šupito probudí, uvidí před sebou malou rozpláclou myšku. Ta myška se nehýbá a – vždyť je to ona! A kolemjdoucí sestřenice Žerebrouky, která se s ní vesele pouští do řeči, přece loni umrzla v lese! Co se to jen děje? Čtenáře čeká nejedno překvapení, protože – myši patří do nebe, ale jenom na skok!

 

Klub divných dětí

Desetiletá Mila má ráda zvířata — zvlášť hmyz a ze všeho nejvíc pavouky. Taky se umí „ztratit ze světa“. Když se na něco soustředí, všechno ostatní pro ni přestane existovat. Petr chodí do čtvrté třídy, ale vypadá na prvňáka. Umí skvěle kreslit a v noci nemůže spát. Bojí se totiž tmy nebo spíš toho, co se v ní skrývá. A když už usne, zdají se mu hrozné sny. Katka nemá žádné kamarády, připadá si tlustá a ošklivá. Bojí se mluvit s lidmi a šťastná je jenom tehdy, když si čte. Franta má nemocné nohy a musí chodit o berlích. Je naštvaný na své postižení a bývá na lidi zlý. Baví se natáčením videí na YouTube, kterými rád provokuje ostatní. Tihle čtyři se náhodou potkají. Na začátku nejsou ani přátelé, spíš divné děti, co spolu tráví čas. Pak ale společně zažijí něco, na co se nezapomíná.

Starší ročníky si také přijdou na své. Doplněn byl 15. díl oblíbené série Hraničářův učeň od Johna Flanagana  a to Hraničářův učeň – Ztracený princ. Novinkou je také série Odkaz dračích jezdců od Christopher Paolini či kniha Percy Jackson – Zloděj blesku od Rick Riordan. Pro slečny pak Siréna od Kiera Cassová.

 

Hraničářův učeň Ztracený princ

Will Dohoda a jeho učeňka Maddie dostanou naléhavé pozvání na hrad Araluen. Tam se dozvědí překvapivou novinu: galický princ zmizel a galický král požádal o pomoc. Všechna hlášení naznačují, že mladý princ byl uvězněn nebezpečným a mocným baronem Joubertem de Lassigny. Král Duncan ví, že kdyby poslal na záchranu prince do Galiky vojsko, mohlo by to vyvolat válku, Je tu však ještě jedna možnost:

využít sbor hraničářů

 

Odkaz dračích jezdců

Jeden chlapec… jeden drak… svět dobrodružství! Nechte se vtáhnout do příběhu chudého farmářského chlapce Eragona, který najde v Dračích horách modrý kámen, z něhož se vyklube dračí mládě – Safira. Spolu se vydají na nebezpečnou cestu Královstvím ovládaným panovníkem, jehož zlo nezná mezí… Kompletní vydání bestsellerové fantasy série, která nadchla miliony čtenářů po celém světě.

 

Percy Jackson – Zloděj blesku

 Bohatě ilustrované vydání světoznámého bestselleru!

Jmenuji se Percy Jackson. Doteď jsem si myslel, že jsem obyčejný kluk, kterého čeká vyhazov ze školy. Zjistil jsem ale, že můj otec je bůh z Olympu. Moje učitelka se proměnila v krvavou příšeru a kamarád je Satyr. Všichni na mě mají spadeno a podezřívají mě z krádeže blesku, zbraně mocného boha Dia. Musím dokázat svou  

nevinu, najít ukradený blesk a s ním i zloděje...

 

Siréna

Oceán zachránil Kahlen před smrtí, a od té doby mu slouží jako siréna. Svým zpěvem láká bezpočet neznámých do hlubin moře, Je smířená se samotou až do konce služby… ale pak se seznámí s Akinlim. Je to kluk, který má všechno, o čem kdy snila. Všemožně se s ní snaží komunikovat, úžasně si rozumějí a vztah mezi nimi rychle přeroste kamarádství. Ať chtějí nebo ne, jsou spojeni poutem lásky. Jenže žádný člověk nesmí poznat svět sirén...

 

Víc už ale neprozradím, přijďte se do knihovny podívat sami.

Knihy půjčuje a ošetřuje Sandra Zápařková.