Čisté zuby = zdravé zuby

O tom, aby zoubky nebolely a abychom měli stále krásný úsměv, se musíme sami přičinit. Ale napřed se musíme naučit, jak na to. Každý z nás si myslí, že si umí čistit zuby, ale pozor – je to věda. Jedna ze základních činností, kterou bychom měli dělat den co den, nemusí být tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát. O tom se přesvědčili žáci prvního stupně, když v uplynulých 14 dnech absolvovali besedy s paní zubařkou o ústní hygieně a správném čištění zubů.

„Nejdříve jsme si povídali o tom, jestli si čistíme zuby a jakým způsobem. Všichni jsme se shodli na tom, že to nic není, že pár tahů kartáčkem v puse zvládne i malé dítě. Paní doktorka nám však promítla obrázky zubů dětí, které zubní hygienu úplně zanedbávaly nebo čištění zubů odbývaly. Nic hezkého to nebylo.

Pak následovala praktická část. Měli jsme si donést zubní kartáčky a pastu. Všichni, kteří na to nezapomněli, si čistili zuby ze všech sil. Očekávali jsme pochvalu, ale místo ní nás čekalo další překvapení. Paní doktorka nám rozdala fialové bonbonky. A ejhle. To, co nám na zubech zůstalo po čištění, zfialovělo. Všichni jsme hned viděli, že jsme to pěkně odbyli.

Proto nám paní doktorka ukázala, jak si správně zuby vyčistit. Dozvěděli jsme se, že nesprávným čištěním můžeme svým zubům ubližovat. Kromě zanechaných zbytků nečistot, které podporují vznik zubního kazu, si nesprávným „drhnutím“ poškozujeme i dásně, které chrání zubní krčky.

Pověděli jsme si o zubech ještě i jiné věci – jak vypadají, kolik jich máme, jejich funkci a umístění v ústech. Nebyl nikdo, komu by se to nelíbilo.“

A tady je několik návodů i pro vás:

Technika správného čištění zubů

1. Dodržujte úhel – správně bychom měli držet kartáček pod úhlem 45 stupňů, tedy tak, abychom dobře vyčistili i prostor těsně pod dásní. Vodorovně čistíme pouze žvýkací plochu zubu.

2. Každý zub čistěte zvlášť – pomocí 5 až 10 krouživých pohybů vyčistíme pokud možno každý zub samostatně.

3. Zub má „tři strany“ – nezapomínejme čistit všechny dostupné plochy zubu. Pokud se k některým z nich nemůžeme dostat, použijeme mezizubní nit či mezizubní kartáček.

4. Držte kartáček jako propisku – pokud držíme kartáček celou dlaní, automaticky na něj více tlačíme, a tím riskujeme poškození dásní a zubní skloviny.

5 zásad pro zdravé zuby celé rodiny

Čistěte si zuby nejméně 2x denně po dobu 2 – 3 minut.

Žvýkejte žvýkačky bez cukru po každém jídle, není-li možnost vyčistit si zuby.

Omezte sladké nápoje a cukrovinky, jezte vyváženou a pestrou stravu.

Používejte zubní pasty a ústní vody s obsahem fluoridu, které chrání před vznikem zubního kazu.

Navštěvujte zubního lékaře pravidelně nejméně 2x za rok

Mýty o zubní hygieně - zajímavý odkaz