Naši fotbaláci - U 15 Sigmy Olomouc na soustředění v Istanbulu

U 15 Sigmy Olomouc na soustředění v Istanbulu sehrála zápasy proti Galatasaray, Besiktas a Fenerbahce.

Mužstvo starších žáků Sigmy, které je po podzimní části žákovské ligy na druhém místě tabulky se ztrátou jednoho bodu na Baník Ostrava, se intenzivně připravuje na jarní část soutěže. Součástí a zároveň vrcholem zimní přípravy bylo soustředění v Istanbulu, které proběhlo ve dnech 22. - 29. 2. 2012. Hráči během týdenního pobytu sehráli tři velice těžké zápasy, které byly prolínány tréninky a poznáváním krás tohoto historického města. Příprava probíhala buď na menším školním hřišti, nebo bylo využito nabídky klubu Galatasaray trénovat v jejich nádherném sportovním středisku.

Sigma Olomouc – Galatasaray 2 : 4 / 0 : 2 Branky Sigmy: Surzyn, Bala

Hned druhý den pobytu sehráli hráči zápas proti Galatasaray, který byl dlouho vyrovnaný. Po poločase sice prohrávali 0 : 2, ale výsledek neodpovídal předváděné hře. Rozdíl mezi mužstvy byl pouze v produktivitě, ve které nás soupeř převyšoval. V druhém poločase brzo vyrovnali a měli další šance rozhodnout utkání. Jenže olomoučtí hráči své šance zahodili a soupeř je nemilosrdně trestal. Zajímavostí bylo, že utkání se hrálo na umělé trávě, která byla místo gumové drti vysypaná přírodním materiálem – substrátem z obalu kokosového ořechu. Zatím nejlepší umělá tráva, se kterou se mužstvo setkalo.

Sigma Olomouc – Besiktas 0 : 3 / 0 : 2

Druhý zápas se hrál předposlední den našeho pobytu, kdy se počasí výrazně zhoršilo. Celé utkání propršelo a bylo nepříjemně chladno. První poločas se velice podobal předcházejícímu utkání. Šance byly na obou stranách, ale branky vstřelili jenom domácí. Počátkem druhého poločasu obdrželo mužstvo třetí branku a o výsledku bylo rozhodnuto. Tento poločas byl vůbec nejslabší, co hráči v Turecku sehráli.

Sigma Olomouc – Fenerbahce 4 : 3 / 3 : 0 Branky Sigmy : 3 x Krejčí, Surzyn

Poslední den čekal mladé hráče Sigmy nesilnější soupeř, který kraluje turecké mládežnické kopané. V krásném sportovním areálu tohoto nejbohatšího Istanbulského klubu sehráli nejlepší zápas soustředění. Do prvního poločasu vstoupili s velkou aktivitou a i s podpornou silného větru soupeře zatlačili před jeho branku. Výsledkem aktivity byly tři vstřelené branky v síti soupeře. V druhém poločase se klimatické podmínky ještě zhoršily, k silnému větru se přidalo husté sněžení. Soupeř mocně finišoval, ale vyrovnat se mu nepodařilo.

V Istanbulu čekal hráče kromě fotbalu také velice náročný program. Istanbul je daleko největším, nejvýznamnějším a hlavně nejkrásnějším městem Turecka. Má minimálně 12 milionů obyvatel, ale některé odhady hovoří až o 20 milionech. Vedle starých mešit, kostelů, bazarů a paláců se tu můžete i procházet po rušných obchodních třídách s luxusním zbožím. Ubytováni byli v centru evropské části starého města. Navštívili památky jako Sultánský palác Topkapi, Hipodrom s krásným Theodosiovým obeliskem, Galatský most, náměstí Taksim, Modrou mešitu, Süleymanovu mešitu a další historické skvosty Istanbulu. Zajímavá byla návštěva Velkého Bazaru, který je největší krytý bazar na světě. Zde si chlapci mohli vyzkoušet své obchodní schopnosti a smlouvat při nákupu zboží. Ještě zajímavější byl Egyptský bazar, neboli bazar s kořením a jídlem. Určitě velice povedený byl také lodní výlet po Bosporu. Je to průplav, který rozděluje Evropu s Asií.

Velkým zážitkem byla návštěva derby istanbulských mužstev Galatasaray a Besiktas, které všechny nadchlo svojí atmosférou a také neskutečnými domácími fanoušky. Zápas skončil výhrou domácích 3 : 2, když vítěznou branku vstřelili v poslední minutě nastavení. Jako kapitán domácích nastoupil odchovanec Sigmy Tomáš Ujfaluši. Choreografií z úvodu zápasu můžete zhlédnou zde : http://www.youtube.com/watch?v=YGJJAeBGRn0

Závěrem patří poděkování všem, kteří přispěli, anebo se podíleli na organizaci tohoto soustředění. Asi nejvíce cestovní agentuře. Ta bezchybně plnila naše požadavky. Skvělí byli i domácí průvodci, kteří se nám věnovali nad rámec svých povinností a svou srdečností si všechny získali.

Hráči a realizační tým – Istanbul:

Ambrozek Jan, Bala Roman, Boscato Marco, Částečka Tomáš, Fojtík Radek, Josif Adam, Kalina Marek, Krejčí Tomáš, Lasovský Martin, Markovič Filip, Matocha Marek, Schlimbach Jiří, Smrž Vojtěch, Surzyn Michael, Šćípa Vojtěch, Štverák Dominik, Zlámal Daniel, Zmeko Ondřej. Trenér Tököly Pavel, as. trenéra Jureček Petr, vedoucí mužstva Bogdáň Jozef a lékař mužstva MUDr. Krupa Ivan

Fotografie a videa ze soustředění na : http://slon11.rajce.idnes.cz/